ABD'de İsrail saldırısına tepki

Amerikan Dışişleri Bakanı Antoni Blinken, İsrail’in Gazze’de medya kuruluşlarının yer aldığı binayı vurmasıyla ilgili konuştu.

ABD'de İsrail saldırısına tepki
17 Mayıs 2021 - 22:08

Amerikan Dışişleri Bakanı Antoni Blinken, İsrail’in Gazze’de medya kuruluşlarının yer aldığı binayı vurmasıyla ilgili konuştu. Danimarka ziyaretinde soruları yanıtlayan Blınken, İsrail’in iddia ettiğinin aksine binada Hamas'ın faaliyet gösterdiğine dair herhangi bir kanıt görmediğini söyledi. İsrail’den bunun gerekçesine ilişkin bilgi talep ettiğini belirtti.

O saldırıya bir tepki de Birleşmiş Milletler’den geldi. Açıklamayı, Genel Sekreter Antonyo Guterres adına sözcüsü Dujarrıc yaptı. Yazılı açıklamada “Genel Sekreter, Gazze şehrinde içinde uluslararası medya kuruluşlarının ofislerinin de bulunduğu yüksek katlı bir konutun İsrail hava saldırısı ile yıkılmasından derin rahatsızlık duymuştur” denildi.

Genel Sekreter Guterres’in ayrım gözetmeksizin tüm taraflara sivillerin ve medya binalarının vurulmasının uluslararası hukukun ihlali olduğu ve ne pahasına olursa olsun bundan kaçınılması gerektiği uyarısı hatırlatıldı.

Guterres’in sözcüsü, “Genel Sekreter, tüm tarafları Gazze ve İsrail’deki çatışmalara bir an önce son vermeye çağırıyor” ifadesini kullandı.
 
 
 FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum