Gazze'nin uydu görüntüleri bulanık

Uluslararası sivil toplum kuruluşları ve araştırmacılar İsrail’in işgali altındaki Filistin topraklarında yaşanan dramı belgelemeye çalışıyor.

Gazze'nin uydu görüntüleri bulanık
18 Mayıs 2021 - 01:09

Uluslararası sivil toplum kuruluşları ve araştırmacılar İsrail’in işgali altındaki Filistin topraklarında yaşanan dramı belgelemeye çalışıyor. Ancak, Google’ın haritalar uygulamasında Gazze şehri bulanık durumda. Bu durum saldırıları bulmak ve yıkımı belgelemek için açık kaynak kullanan araştırmacılar tarafından sorun olarak görülüyor.

Hem İsrail hem de Filistin bölgelerinin çoğu, uydu şirketlerinden daha yüksek kaliteli görüntüler alınmasına rağmen, uydu görüntülerinde düşük çözünürlüklü olarak görülüyor.

Google, daha yüksek çözünürlüklü görüntüler elde edildikçe uydu görüntülerini yenileyebileceklerini söyledi. Ancak şu anda bunları paylaşma planları olmadığı da vurgulandı.

Uydu görüntüleri İsrail’in saldırılarının sivil hayatlara mal olduğunu kanıtlayabilir. İnsan Hakları İzleme Örgütü'ndeki araştırmacılar, Rohingya köylerinin Myanmar'daki ordu tarafından yok edildiğini göstermek için 2017'de bir uydu sağlayıcısı ile işbirliği yapmıştı. Görüntüler, Myanmar ordusunun uyguladığı şiddeti kanıtlamıştı.FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum