Yanı Sıra Tdk Doğru Yazılışı... Yanı Sıra Mı, Yanısıra Mı Nasıl Yazılır?

Türk Dil Kurumuna Göre Yanı Sıra Kelimesinin Doğru Yazılışı Nasıldır?  Türk Dil kurumuna göre yanı sıra kelimesi ayrı yazılması gereken kelimeler arasında belirlenmektedir.

Yanı Sıra Tdk Doğru Yazılışı... Yanı Sıra Mı, Yanısıra Mı Nasıl Yazılır?
23 Nisan 2021 - 12:00

Türk Dil Kurumuna Göre Yanı Sıra Kelimesinin Doğru Yazılışı Nasıldır?

 Türk Dil kurumuna göre yanı sıra kelimesi ayrı yazılması gereken kelimeler arasında belirlenmektedir. Bağlaç vazifesi ile cümlede kullanılan yanı sıra Kelimesinin bitişik yazılması anlam bütünlüğüne etki ettiği için ayrı yazılması doğru kabul edilmektedir.

 Sözlü kullanımda sıklıkla tercih edilen yanı sıra kelimesi yazım yanlışı yapılarak bitişik şekilde yazılmaktadır. TDK'ya göre belirlenen ölçülerde yanı sıra bağlacı ayrı yazılması doğru kabul edilen bir kelime olmaktadır.

 Yanı Sıra Kelimesi Bitişik mi Yazılmalıdır, Ayrı mı Yazılmalıdır?

 Yanı sıra kelimesi ayrı yazılması gereken bir kelime olarak kullanılmaktadır. Yanı sıra şeklinde bitişik yazılması yazım yanlışı olarak kabul edilmektedir. Yanı sıra cümle içerisinde tek başına kullanılmayan bir cümleyi diğer bir cümleye bağlayan özellikte bir kelime olup genellikle eklenti yapılması gerektiğinde kullanılmaktadır.

 Örneğin; okul kuralları öğrencileri korumayı amaçlar bunun yanı sıra başarılarını da desteklemektedir cümlesinde kullanıldığı gibi yanı sıra bağlayıcı ve bir konuyu diğer bir özellikle ortaya koymakta kullanılan bir kelime olmaktadır. Bazı cümlelerde olumlu bir yargının olumsuz taraflarını da ortaya koymakta kullanılabilmektedir.

 Örneğin; o çok iyi bir insan olmasının yanı sıra cimrilik yaptığına da rastlanmaktadır cümlesinde iki farklı durumu birbiriyle açıklayan özellikte kullanılmıştır.

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum