İklim liderler zirvesi başladı

Açılışı Amerikan Başkanı Joe Bıden yaptı.

İklim liderler zirvesi başladı
23 Nisan 2021 - 00:03

Açılışı Amerikan Başkanı Joe Bıden yaptı. Çağırılan ülke liderleri teker teker söz aldı, hedeflerden bahsedildi. Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Bıden'ın 40 ülke liderini davet ettiği iklim konulu liderler zirvesi başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da çevrimiçi konuşma yaptığı zirvede liderler karbon emisyonu ve iklim faaliyetleri ile ilgili konuştu. Açılışı yapan ABD Başkanı, ülkesinin yapacağı altyapı yatırımlarından ve sera gazı faaliyetlerinden bahsetti.

Joe Bıden'ın davetine olumlu yanıt vererek zirveye katılan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, küresel ısınmaya dikkat çekti.
Ülkelere iklim için birlikte çalışma çağrısı yaptı.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonıo Guterres, iklim değişikliği ile ilgili ülkeleri somut adımlar atmaya çağırdı. İngiltere Başbakanı Borıs Johnson 2035 yılına kadar karbon emisyonunu yüzde 78 azaltacaklarının sözünü verdi. Çin lideri Şi Cinping ise yaptığı açıklamada, çin'in sera gazı emisyonlarını azaltma çabalarının bir parçası olarak 2026-2030 yılları arasında kömür tüketimini kademeli olarak azaltmaya başlayacağını söyledi.

 

 

 FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum